çeki demiri mevzuatı

ÇEKİ DEMİRİ MEVZUATI

USTA MÜHENDİSLİK

05323118894

ÇEKİ DEMİRİ MEVZUATI

3- ÇEKİ DEMİRİ MEVZUATI :

Ülkemizde ve AT üyesi ülkelerde araç üzerindeki mekanik çekme tertibatlarına uygulanan mevzuat 94/20/AT yönetmeliğidir. Bu yönetmelik her araca, her tipe ve modele göre imal edilen çekme tertibatlarının tüm mühendislik deneylerini kapsamaktadır. Montaj talimatı, e dökümanı ve ürün üzerindeki etiket değerleri bu deneylerin verilerinde ( örneğin 2 milyon devir dinamik titreşim deneyi, kütle ve boyut deneyleri ) ortaya çıkmakta ve aracınıza uygunluğu tevsik edilmektedir. Almış olduğunuz ve talep ettiğiniz ürünün aracınıza uygun e dökümanını, montaj talimatını ve bunlara uygun çeki demiri üzerindeki etiketlemesini ısrarla talep ediniz. Aksi takdirde o ürünün sahte ve mevzuat dışı olduğu aşikardır.

94/20/AT yönetmeliğine

.

94/20/AT yönetmeliğine göre çeki demiri kiti etiketleme örnegi

1-çeki demiri tipi ve çeki topuzu küre çapı 50 mm

2-çeki demir kiti tip onay numarası ( her tip için ayrı ayrı olmalı örneğin Renault clıo symbol

için E4-1894-00 iken fiat doblo 1998-2009 için E4-1847-00 dır. )

3-tip onay numarasının verildiği ülke kodu

4-stok numarası

5-ikincil stok numarası

6-ürünün seri numarası

7-D değeri ( Araç ve römork yüküne göre hesaplanan değer )

8-S değeri ( çeki demiri üzerine düşen statik düşey yük )

4- TESCİL İŞLEMLERİ

Aracınıza çeki demiri montajı AİTM ( araç-imal-tadil-montaj ) ve Karayolları Trafik kanununa göre bir tadilat kapsamında değerlendirilmekte ve her tadilatta olduğu gibi Çeki demirinin kullanılabilmesi için aracınızın tescil ruhsatına bir ay içersinde işlenmesi gereklidir. Aksi takdirde herhangi bir kontrolde cezai işleme tabi tutulacak, herhangi bir kaza anında asli kusurlu sayılabilecek, aracınız sigorta veya kasko kapsamı dışı kalacaktır.

İşlem basamakları;

– Aracınıza uygun e belgeli çeki demirinin ve elektrik sisteminin takılması

– Yetkili makine mühendisleri tarafından üretilen ve TSE tarafından aracın ve projenin kontrol edilip onaylanmış araç projesi

– İlgili araç muayene istasyonunda aracın tadilat muayenesin yapılması

– Bulunmuş olduğunuz ildeki trafik tescil bürosuna müracaat edilerek tescil ruhsatına işlenmesi

5- ELEKTRİK SİSTEMLERİ

Her kit içerisinde üniversal elektrik kiti ( 7 uçlu ) mevcut olup aracınızın marka, tip ve modeline göre elektrik kitleri farklılık göstermektedir. Özellikle yeni nesil araçların arka lamba guruplarındaki voltaj düşüklüğü yeni bir sistem bağlanmasına müsaade etmemekle birlikte, bağlanmaya çalışıldığı takdirde aracın iç kumanda sistemlerine hükmeden elektronik kontrol ünitesi ve sinyal kolu hasar görmektedir. Bu tarz hasarları engellemek için SMART CONNECT elektronik beyinli elektrik sistemlerini tercih etmek gerekmektedir.

6-RÖMORK BAĞLANTI KAPLİNLERİ

Aracımızdaki çeki demirinin küre kısmına çekilecek olan kütlenin mekanik bağlantısı kaplin denilen mekanik bağlantı tertibatı ile sağlanır. 94/20/AT ve dünya Standardlarında çeki topuzu küre çapı 50 mm olup bağlantı kaplininin de bu çapa uygun olması ve kavraması gerekmektedir. Bağlantı tertibatı olan kaplinlerinde e onaylı olması bu malzemelerin testlerden ve deneylerden geçtiğinin göstergesidir. Römorkunuzun bağlantı kaplinin de e onaylı olmasına dikkat ediniz.

KAPLİN AÇIK-HAREKET ETME

KAPLİN KAPALI-HAREKET ET

KAPLİN KAVRAMIYOR TOPUZ AŞINMIŞ – HAREKET ETME

7-YANLIŞ UYGULAMALAR :

Çeki demirini kullanım esnasında çeşitli kazalara ve üzücü olaylara sebebiyet vermemek için orijinal olmayan ürünleri kullanmayalım. İllegal yollarla projelendirilen ürünlerin tehlike saçtığını unutmayalım.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔

19) Kamp Taşıtı: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Yük taşımasında kullanılmayan; iç dizaynı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış, hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen SA kodlu motorlu araçtır.

20) Römork: Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz araçtır.

21) Yarı Römork: Bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan, taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorktur.

22) Hafif Römork: Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur